Teatr swój widzę ogromny...
Mija równo sto lat o czasu powstania Teatru i Chóru w Suchodole . Tuż po I wojnie światowej w Suchodole rozwinął swoją działalność amatorski Teatr i Chór po jedną nazwą. Spiritus movens teatru to Władysław Niepokój artysta malarz , który projektował profesjonalną scenografię do wystawianych sztuk, reżyserował oraz sam występował jako aktor. Parę sztuk wyreżyserował Pan Stanisław Luśnia. Sztuki wystawiano w domu gromadzkim na zbudowanej ruchomej scenie z kurtyną.
Aktorów i statystów do wystawianych sztuk werbowano pośród suchodolskiej młodzieży szkół średnich oraz mieszkańców. Z biegiem lat teatr stawał się coraz bardziej popularny a wystawiane sztuki w scenografii Pana Niepokoja Władysława zadziwiały swoim profesjonalizmem i cudowną choreografią. Znane były daleko poza granicami powiatu i województwa. Wystarczy dodać ze kostiumy o sztuk użyczano z jednostek kulturalnych powiatowych jak i ze słynnego Teatru i Chóru Ludowego we Lwowie.
Na scenie Suchodolskiej wystawiane były sztuki których nie powstydziłby się żaden teatr profesjonalny. Wystawiono „Balladynę” J. Słowackiego z , „Zemstę” A. Fredry, „Skąpca” Moliera, „Dziady” A. Mickiewicza, a nawet wodewil „Kumoszki z Wintsoru” , „Popychadło” „Niespodziankę” K. Roztworowskiego. Do tego dochodziły słynne suchodolskie „Jasełka” i jednoaktówki. Inscenizowano piosenki ludowe w żywych symbolicznych obrazach .
Każda uroczystość czy zabawy ogrodowe zwane festynami były połączone z częścią artystyczną w oprawie świetnych plakatów projektowanych przez Władysława Niepokoja i wykonywane przez suchodolską młodzież .
Okres świetności Teatru i Chóru przerwała II wojna światowa . Po wojnie przyszły czasy socrealizmu i nowych doktryn i priorytetów kulturalnych , nie zawsze odpowiadającym twórcom suchodolskiego teatru. Siłą twórczej inercji wystawiono jeszcze sztukę „Moralność Pani Dulskiej” G. Zapolskiej. I była to ostatnia sztuka Teatru i Chóru w Suchodole.
Proszę wybaczyć moją skromną wiedzę w tym temacie. Bardzo się cieszę że Suchodolanka Pani Iza gromadzi materiały archiwalne o tamtych czasach i ludziach i wyda o nich książkę , bo zasługują na upamiętnienie.
Antoniusz 23-11-2022 rok
Dodaj komentarz